Podatek od gier w kasynie | Podatek od wygranej

Podatek hazardowy

podatek od wygranej w kasynie onlinePodatek od gier hazardowych uregulowano za pomocą ustawy o grach hazardowych. Ów ustawa oczywiście poza zasadami opodatkowania podatkiem gier hazardowych, określiła warunki urządzania wszelakich gier i zasady prowadzenia działalności z tego zakresu. Już w 2016 roku opublikowano nowelizację tej ustawy. Wprowadziła ona szereg nowych zapisów, które dotyczyły chociażby zasad opodatkowania. Wszystkie te modyfikacje przewidziano w ustawie z dnia 15 grudnia 2016 roku o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw. Te zapisy weszły w życie 1 kwietnia 2017 roku, co odczuły liczne firmy bukmacherskie, do tej pory operujące i działające na rynku polskim. Jakie kluczowe definicje zamieszczono w tym zestawieniu? Opisujemy poniżej, krok po kroku. Przypominamy jednocześnie, że nowe brzmienie mówi, że grami hazardowymi są te gry, które są losowe, są to też zakłady wzajemne, karty, gra na automatach.

  1. Gry losowe. Są to gry, w tym takie urządzane w sieci Internet, gdzie rywalizuje się o wygrane pieniężne lub rzeczowe. O wygranej decyduje przypadek. W skład takiego zestawienia wchodzą gry liczbowe, loterie pieniężne, gra telebingo, gry cylindryczne, w kości czy bingo pieniężne i fantowe, loterie fantowe, promocyjne, audiotekstowe.
  2. Zakłady wzajemne, czyli takie w których rywalizuje się o wygrane pieniężne i rzeczowe. Polegają one na odgadywaniu: wyników sportowego współzawodnictwa, zaistnienia różnych zdarzeń, w tym nawet wirtualnych.
  3. Gry na automatach. To gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych oraz elektronicznych. Dotyczy to oczywiście tych komputerowych.
  4. Gra w karty. Zalicza się do nich blackjack, poker czy bakarat oraz inne, jeśli rozgrywane są o nagrody pieniężne czy rzeczowe.

Podatek od gier i podatnicy

Nowelizacja zakłada, że w nowym zapisie określono podatnika w podatku od gier hazardowych. Od 1 kwietnia 2017 roku podatnikiem taki staje się osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna, która nie ma osobowości prawnej, która urządza gry hazardowe. Musi się to odbywać na podstawie przyznanej koncesji lub zezwolenia, z wyłączeniem loterii promocyjnych i podmiotów urządzających gry, które są objęte monopolem państwa. Dotyczy to również uczestników turnieju gry w pokera, które są organizowane przez podmiot posiadający koncesję na prowadzenia kasyna.

Co jest przedmiotem opodatkowania?

W tym temacie możemy wyróżnić kilka ogólnych punktów. Są to urządzanie gier hazardowych i udział w pokerze rozgrywanym w formie turnieju.

Obowiązek podatkowy, kto go ma?

Taki obowiązek powstaje automatycznie. Dzieje się to w dniu w którym rozpoczyna się urządzanie gier hazardowych. W pokerze, który rozgrywany jest w formie turnieju, obowiązek włączony jest w chwili dołączenia do ów turnieju. Innymi słowy, wystarczy „wkroczyć do akcji”, by natychmiastowo zostać objęty obowiązkiem opodatkowania.

Ile wynosi stawka podatku od gier?

Jest ona zmienna, dlatego przytoczymy podstawowe założenia ustawy. Miejcie przy tym na uwadze, że dobrze jest pamiętać o zasadach składania deklaracji. Konieczne jest obliczanie i wpłata podatku, najczęściej do 10. Dnia każdego miesiąca.

W loterii fantowej i bingo tego typu podatek wynosi 10%, w loterii pieniężnej już 15%. W grze liczbowej jest to aż 20%, a w bingo pieniężnym, telebingo, loterii audiotekstowej i pokerze turniejowym aż 25%. Najbardziej cierpią gry na automatach, gdzie jest to 50%. Do tego dochodzą podatki od zakładów wzajemnych (2,5% oraz 12%) w zależności od typu.