Zasady gry w oczko

Poznaj zasady gry w oczko

Poznaj zasady gry w oczkoReguły gry w oczko są niezwykle proste, co zresztą ostatecznie doprowadziło do ogromnej popularności tej karcianki. W internecie i w kasynach internetowych pozycja bardziej znana jest jako blackjack, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że są różnice pomiędzy tymi tytułami i dobrze jest o nich pamiętać. Głównie chodzi tutaj o wartość poszczególnych kart, czy też ich ilość. Aczkolwiek są też rozwiązania jak w oczku paryskim, gdzie ostatecznie większa suma wygrywa, niż jest to w standardzie. Zanim jednak do tego dojdziemy, chcielibyśmy wam przytoczyć wszelkie podstawowe zagadnienia powiązane z samą gierką. Na tej podstawie szybko przyswoicie reguły i będziecie mogli rozerwać się w gronie znajomych czy właśnie rywalizując w sieci. Jak to wszystko wygląda od środka i teoretycznie jak wiele można wygrać? Gra w oczko nie ma przed nami tajemnic.

Na samym początku powtórzymy, że jest to gra karciana. Gra się w nią przy użyciu pełnej talii kart od 2 do asa, chociaż jest od tego odstępstwo, gdzie rywalizujemy dopiero od 9. O wartości poszczególnych kart damy wam znać w dalszej części materiału. Gra opiera się o to, by zdobyć za pomocą dobranych kart wartość najbliższej 21 punktów lub dokładnie taką kwotę. Jeśli ją przekroczymy (z jednym wyjątkiem), automatycznie przegrywacie. Grać można ze znajomymi lub z krupierem. Wygrywa oczywiście najlepszy rezultat. W oczku panuje bardzo duża losowość, aczkolwiek rozwiązania mogą być wam poznane bliżej, jeśli tylko zdecydujecie się na liczenie kart (w niektórych kasynach zabronione) lub stosowanie innych strategii, które sprawdzają się tak w oczku jak i w blackjacku. Jeśli chodzi o samą wartość kart, to jest ona następująca:

  • Karty 2 do 10 mają wartość równą wartości karty, walet – 2 pkt., dama – 3 pkt., król – 4 pkt., As – 11 pkt.
  • Alternatywnie można grać małą talią (od dziewiątek do asa). Punktacja: Dziewiątka – 0 pkt., Dziesiątka – 10 pkt., Walet – 2 pkt., Dama – 3 pkt., Król – 4 pkt., As – 11 pkt.

W samej grze to gracz decyduje czy dobiera kolejne karty, aczkolwiek na samym początku otrzyma dwie sztuki. Są one widoczne dla wszystkich. W przypadku krupiera widoczna jest tylko jedna z nich (też otrzymuje dwie). Decyzja doboru lub pass wpływa na dalszą rozgrywkę. Oczywiście jeśli nie liczymy dodatków jak ubezpieczenia, możecie się spodziewać zwrotu środków i wygranej o 100% więcej, co jest ciekawym rozwiązaniem, szczególnie, że jedna partia może trwać nie dłużej niż kilkanaście sekund. To proste, błyskawiczne rozwiązanie, które przyjmuje się też w gronie przyjaciół i bliskich. Miejmy jednak na względzie, że bez znajomości strategii procent szans na zwycięstwo nie jest szczególnie duży.

Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Otóż jeśli dostaniecie na rękę przykładowo kartę 8, a także damę oraz potem króla, to macie już łącznie 15 punktów. W tym momencie możecie się zdecydować na pobranie kolejnej propozycji, pamiętajcie jednak, że jeśli będzie to dla przykładu 9, to automatycznie przegracie rozgrywkę, dzięki czemu warto się zastanowić nad ruchami. Wiele osób liczy karty, bowiem im jest ich mniej, tym potem większe szanse na sukces i pokonanie krupiera. Wyjątkiem w rozwiązaniu walki o 21 oczek jest oczko paryskie, gdzie w przypadku w którym na ręce lądują dwa asy (czyli w teorii 22), to automatycznie wygrywacie to rozdanie i możecie przejść do następnego. Jest to ciekawy pomysł dla zapaleńców i osób, które szukają jeszcze większych wyzwań. Trzeba bowiem mieć na względzie, że dobranie dwóch asów ma bardzo małą szansę powodzenia, aczkolwiek to jeden z tych czynników, który jest lubiany przez obserwatorów.

Oczko to prosta gra, która dodatkowo udostępniana jest (oczywiście w wersji darmowej, karcianej w rodzinie) także osobom nieletnim. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wszelkie próby rywalizacji za prawdziwe pieniądze dotyczą pełnoletnich. Jeśli zobaczycie, że ktoś, kto nie ukończył 18 roku życia gra w ten sposób, natychmiast przerwijcie rozgrywkę.